Konto Premium

Wykopaliska cały film

Konto Premium

Premiera filmu “Wykopaliska” już się odbyła

Reżyser: Simon Stone
Data premiery: 29 stycznia 2021
Oryginalny tytuł: “The Dig”
Gatunek: Biograficzny, Dramat
Kraj produkcji: Wielka Brytania
Scenariusz: Moira Buffini
Czas trwania: 112 minut

W dniu 29 stycznia 2021 roku miała miejsce premiera filmu “Wykopaliska” w reżyserii Simona Stone’a. Oryginalnie zatytułowany “The Dig”, film ten jest biograficznym dramatem wyprodukowanym w Wielkiej Brytanii. Scenariusz do produkcji napisała Moira Buffini.

“Wykopaliska” opowiada historię… [kontynuuj treść artykułu]

Wykopaliska

Zbliża się II wojna światowa. W tym niepewnym okresie zawirowań dziejowych pewna majętna wdowa wynajmuje domorosłego archeologa, by przeprowadził wykopaliska na mogile położonej na terenie jej posiadłości. Wspólnie dokonują historycznego odkrycia – natrafiają na echa przeszłości Wielkiej Brytanii.

Film “Wykopaliska” opowiada historię wdowy, która w obliczu zbliżającej się wojny postanawia zgłębić tajemnice swojej posiadłości. Zatrudnia młodego archeologa, który ma przeprowadzić wykopaliska na mogile znajdującej się na jej terenie. Wspólnie rozpoczynają pracę, mając nadzieję na znalezienie cennych artefaktów.

Podczas wykopalisk odkrywają jednak coś znacznie większego niż się spodziewali. Natrafiają na ślady przeszłości Wielkiej Brytanii, które mogą mieć ogromne znaczenie dla historii kraju. Odkrycie to staje się punktem zwrotnym w życiu bohaterów, którzy muszą zmierzyć się z konsekwencjami swoich działań.

W miarę jak wykopaliska postępują, wdowa i archeolog odkrywają coraz więcej informacji dotyczących tajemniczej mogiły. Okazuje się, że jest ona powiązana z ważnym wydarzeniem z przeszłości, które może mieć wpływ na przyszłość kraju. Ich odkrycie staje się zagrożone, gdy zbliżają się wojska wroga, a sytuacja polityczna staje się coraz bardziej niepewna.

Film “Wykopaliska” to historia pełna napięcia i tajemnic, która ukazuje siłę przeszłości i jej wpływ na teraźniejszość. Bohaterowie muszą podjąć trudne decyzje i zmierzyć się z niebezpieczeństwem, aby chronić swoje odkrycie i przekazać je światu. Czy uda im się ocalić tajemnice mogiły przed wrogimi siłami? Jakie będą konsekwencje ich działań? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w filmie “Wykopaliska”.

Obsada aktorska w filmie „Wykopaliska”

Aktorzy:

 • Carey Mulligan jako Edith Pretty
 • Ralph Fiennes jako Basil Brown
 • Lily James jako Peggy Piggott
 • Johnny Flynn jako Rory Lomax
 • Ben Chaplin jako Stuart Piggott
 • Ken Stott jako Charles Phillips
 • Archie Barnes jako Robert Pretty
 • Monica Dolan jako May Brown
 • Eamon Farren jako John Brailsford

Gdzie obejrzeć cały film Wykopaliska online

Film można obejrzeć na platformie VOD Netflix. Netflix to jeden z najpopularniejszych serwisów streamingowych na świecie, oferujący szeroki wybór filmów, seriali, dokumentów i programów telewizyjnych. Serwis działa w ponad 190 krajach i ma ponad 200 milionów subskrybentów. Netflix jest znany z produkcji własnych oryginalnych treści, takich jak “Stranger Things”, “The Crown” czy “House of Cards”. Serwis oferuje również personalizowane rekomendacje dla użytkowników, a także możliwość pobierania treści offline.

Ciekawe informacje o „Wykopaliska”

 • Rory Lomax jest postacią fikcyjną. Prawdziwymi fotografami na miejscu wykopalisk były Mercie Lack i Barbara Wagstaff.
 • Pochówek statku uważany jest za grobowiec króla Rædwalda (560-624), choć nie możemy być pewni. To odkrycie jest zdecydowanie najważniejszym anglosaskim znaleziskiem, jakie kiedykolwiek zostało dokonane. Muzeum Brytyjskie prezentuje te znaleziska, w tym rekonstrukcję słynnego hełmu. Wartość tych znalezisk jest nieoceniona nie tylko pod względem pieniężnym, ale także dla zrozumienia tego okresu. O anglosaskach niewiele można napisać bez odniesienia do tego odkrycia.
 • Prawdziwy Basil Brown otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 30 szylingów tygodniowo od pani Pretty. W filmie było to napisane w niewidocznym liście.
 • O godzinie 1:08:48 – Historia, którą Peggy opowiada Rory’emu o wiolonczelistce Beatrice Harrison grającej duety z słowikami w ogrodzie w Surrey, to prawdziwa historia.
 • Przeobraża wydarzenia z wykopalisk z 1939 roku w Sutton Hoo koło Woodbridge w Suffolk, Anglia. Jest to miejsce dwóch wczesnośredniowiecznych cmentarzy, które datują się od VI do VII wieku. Jeden z cmentarzy miał nietknięty pochówek statku z bogactwem anglosaskich artefaktów. Większość z tych przedmiotów jest obecnie przechowywana w Muzeum Brytyjskim.

Podsumowanie

Film “Wykopaliska” otrzymał różne oceny na różnych platformach. Na Filmwebie zdobył ocenę 6,7, na IMDb 7,1, a na TMDb 6,9. Te oceny sugerują, że film jest przeciętny lub nieco powyżej przeciętnej.

Jako że nie znamy fabuły filmu, możemy jedynie spekulować, dla kogo ten film może się spodobać. Na podstawie gatunku filmu – biograficznego i dramatu – można przypuszczać, że “Wykopaliska” skupia się na opowieści o życiu konkretnego bohatera lub wydarzeniach historycznych.

Dla miłośników filmów biograficznych, którzy cenią sobie poznanie historii inspirujących postaci, “Wykopaliska” może być interesującym wyborem. Film ten może również przyciągnąć fanów dramatów, którzy lubią emocjonalne i głębokie historie.

Jednak dla osób oczekujących dynamicznej akcji i szybkich temp filmu “Wykopaliska” może okazać się zbyt powolne i nudne. Osoby, które preferują lekkie komedie lub filmy science fiction, mogą nie znaleźć w nim tego, czego oczekują.

Podsumowując, “Wykopaliska” to film biograficzny i dramat o różnych ocenach. Może przyciągnąć miłośników tego gatunku, którzy szukają inspirujących historii, ale niekoniecznie będzie odpowiadać tym, którzy preferują bardziej dynamiczne filmy.

Przypisy

Do napisnia artykułu użyto informacji ze stron:

Polecane

zastepstwo
Zastępstwo
nocne-lowy
Nocne łowy
nocne-lowy
Nocne łowy
kosmiczne-swieta
Kosmiczne święta

Wymagana rejestracja

Zarejestruj się i zyskaj dostęp do niezawodnej wyszukiwarki filmów takich jak ten!

Premium 14,99zł / jednorazowo