Konto Premium

W gorsecie cały film

Konto Premium

Premiera filmu “W gorsecie” już za nami!

“W gorsecie” to biograficzno-kostiumowy film wyprodukowany we współpracy Austrii, Francji, Niemiec i Luksemburga. Jedynym reżyserem filmu jest Marie Kreutzer, która również napisała scenariusz. Premiera filmu odbyła się 20 maja 2022 roku.

Film opowiada historię życia i kariery jednej z najbardziej znanych projektantek mody XX wieku – Róży von Praunheim. W rolę tej niezwykłej kobiety wcieliła się aktorka Vicky Krieps.

Czas trwania filmu to 114 minut, podczas których widzowie przeniosą się w świat haute couture i poznają tajniki pracy projektantki. “W gorsecie” to nie tylko opowieść o modzie, ale również o sile kobiet i ich determinacji w dążeniu do celu.

Premiera filmu spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków i publiczności na całym świecie. Czy “W gorsecie” stanie się jednym z najważniejszych filmów roku? Tego dowiemy się już niedługo!

Fabuła filmu “W gorsecie”

Sisi, piękna i charyzmatyczna cesarzowa austriacka, jest znudzona swoim życiem na dworze. Po ponad dwóch dekadach reprezentowania cesarstwa, marzy o wolności i dekadencji. Postanawia więc wyruszyć w wielką podróż po Europie, aby spotkać się z dawnymi przyjaciółmi i odnowić dawne fascynacje.

Jednak po powrocie na dwór, Sisi zostaje przywołana do porządku przez dworskie obowiązki. Jej próby uczynienia życia bardziej ekscytującym wywołują szok i zgorszenie wśród arystokracji. Czy Sisi znajdzie sposób na to, by żyć tak, jak naprawdę chce? Czy uda jej się uwolnić od gorsetu konwenansów i tradycji? Film “W gorsecie” opowiada historię cesarzowej, która stara się znaleźć swoje miejsce w świecie pełnym ograniczeń i oczekiwań.

Obsada aktorska w filmie „W gorsecie”

Aktorzy:

 • Vicky Krieps jako Cesarzowa Elżbieta
 • Florian Teichtmeister jako Cesarz Franciszek Józef
 • Katharina Lorenz jako Marie Festetics
 • Colin Morgan jako Bay Middleton
 • Jeanne Werner jako Ida Ferenczy
 • Alma Hasun jako Fanny Feifalik
 • Manuel Rubey jako Ludwik II, król Bawarii
 • Finnegan Oldfield jako Louis Le Prince, wynalazca
 • Aaron Friesz jako Rudolf, książę koronny Austrii

Gdzie obejrzeć cały film W gorsecie online

Film można obejrzeć na serwisie vod o nazwie mojeekino_pl. Jest to polski serwis, który oferuje dostęp do filmów i seriali online. Można tam znaleźć zarówno polskie, jak i zagraniczne produkcje. Serwis umożliwia oglądanie filmów w jakości HD oraz z napisami lub lektorem. Ciekawostką jest to, że mojeekino_pl oferuje również możliwość wypożyczenia filmu na określony czas, co może być korzystne dla osób, które chcą obejrzeć dany film tylko raz.

Ciekawe informacje o „W gorsecie”

 • Kilka scen w filmie celowo zawiera anachroniczne przedmioty, takie jak znaki wyjścia awaryjnego, traktor z silnikiem spalinowym, plastikowe wiadro i mop, kawiarka typu french press lub anachroniczna muzyka, jak piosenka “Help Me Make it Through the Night”, która została wydana ponad 90 lat po wydarzeniach przedstawionych w filmie. Tatuaż kotwicy Elżbiety może wydawać się anachroniczny, ale jest faktycznie historycznie dokładny. Te celowe anachronizmy/nieścisłości chronologiczne zostały wcześniej użyte w filmie Sofii Coppoli “Maria Antonina” (2006), również filmie o austriackiej królewskiej konsorcie z rodziny Habsburgów, która zmarła 44 lata przed narodzinami Elżbiety.
 • W filmie Elżbieta popełnia samobójstwo skacząc z wycieczkowego statku do oceanu w wieku 40 lat. W rzeczywistości została zamordowana w wieku 60 lat przez 25-letniego włoskiego anarchistę Luigiego Lucheniego, który wbił jej w pierś ostrzem igły 10 września 1898 roku, gdy Elżbieta szła z długoletnią damą dworu Irmy Sztáray na przystań promową nad Jeziorem Genewskim w Genewie, w Szwajcarii (która nie jest przedstawiona w tym filmie). Elżbieta nie zdawała sobie sprawy, że została ugodzona. Sztáray pomogła cesarzowej dostać się na statek, ale gdy puściła ramię Elżbiety, straciła przytomność. Sztáray poprosiła o lekarza, ale ponieważ nie było go na pokładzie, interweniowała pielęgniarka, która była pasażerką na statku. Elżbieta została zabrana na pokład i położona na ławce. Sztáray rozpięła jej gorset, aby mogła swobodnie oddychać, ale ponownie straciła przytomność. Dopiero wtedy pasażerowie zauważyli małą plamę krwi w okolicy klatki piersiowej na ubraniu Elżbiety. Zaniepokojony raną kapitan powiedział Sztáray, kim naprawdę jest ta kobieta, i zdecydował się zawrócić statek do portu. Elżbieta została odwieziona z powrotem do swojego hotelu, ale lekarze przybyli zbyt późno i zmarła krótko po tym w towarzystwie Sztáray. Lucheni chciał zabić francuskiego księcia Orleanu, pretendenta do tronu Francji, ale Elżbieta była w niewłaściwym miejscu i czasie, gdy ich drogi się przecięły. Lucheni został aresztowany i znaleziony powieszony w swojej celi 19 października 1910 roku. Jego głowa została zachowana w formalinie i przetransportowana do Wiednia w 1986 roku, gdzie była eksponowana w muzeum Narrenturm w Wiedniu do 2000 roku, kiedy szczątki zostały pochowane na Wiener Zentralfriedhof.
 • Kraje współproducentów: Austria (58,62%), Luksemburg (21,34%), Niemcy (10,03%), Francja (10,01%). Źródło: UniFrance.
 • Vicky Krieps jest tylko pięć lat starsza od Aarona Friesza, który zagrał jej syna w tym filmie.
 • Prawdziwa cesarzowa Elżbieta odmawiała wszystkich portretów lub fotografii po ukończeniu 40 roku życia, aby utrzymać swój młodzieńczy wizerunek publiczny.

Podsumowanie

Film “W gorsecie” otrzymał różne oceny na różnych portalach filmowych. Na Filmwebie uzyskał ocenę 6,5, na IMDb i TMDb po 6,6. Jest to film biograficzny i kostiumowy, który może przypaść do gustu miłośnikom tego gatunku. Jednakże, ze względu na średnie oceny, nie jest to film dla każdego. Osoby, które lubią historie oparte na faktach oraz piękne kostiumy i scenografię, mogą być zainteresowane tym filmem. Natomiast osoby szukające dynamicznej akcji i wciągającej fabuły mogą być rozczarowane.

Przypisy

Do napisnia artykułu użyto informacji ze stron:

Polecane

zastepstwo
Zastępstwo
nocne-lowy
Nocne łowy
nocne-lowy
Nocne łowy
kosmiczne-swieta
Kosmiczne święta

Wymagana rejestracja

Zarejestruj się i zyskaj dostęp do niezawodnej wyszukiwarki filmów takich jak ten!

Premium 14,99zł / jednorazowo