Konto Premium

Piękny Umysł cały film

Konto Premium

Cały film „Piękny umysł” – biografia Johna Nasha Jr.

„Piękny umysł” to film biograficzny opowiadający historię Johna Forbesa Nasha Jr. (w tej roli Russell Crowe), genialnego matematyka XX wieku, którego odkrycia w dziedzinie teorii gier znalazły zastosowanie w ekonomii. Film przedstawia jego życie, od młodości, poprzez sukcesy zawodowe, aż po chorobę psychiczną i trudną drogę powrotu do zdrowia.

John Nash urodził się w Bluefield w stanie Wirginia Zachodnia w 1928 roku. Już jako student wykazywał się niesamowitym talentem matematycznym. Studiował na Princeton University, gdzie w 1948 roku uzyskał tytuł magistra, a w 1950 roku obronił doktorat. W tym samym roku opublikował swoją pierwszą pracę na temat gier w teorii ekonomicznej.

W 1951 roku John Nash przyjął posadę na Uniwersytecie w Princeton, gdzie rozpoczął swoje prace badawcze. Jego najważniejszym osiągnięciem było opracowanie teorii gier, która okazała się niezwykle przydatna w ekonomii. W 1994 roku Nash został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie ekonomii za swoje wkłady w teorii gier.

Niestety, życie Johna Nasha nie było tylko pełne sukcesów. W wieku 30 lat zdiagnozowano u niego schizofrenię. Przez długie lata zmagał się z chorobą, która wpłynęła na jego życie zawodowe i prywatne. Mimo to, zdołał pokonać chorobę i powrócić do pracy naukowej.

Film „Piękny umysł” został wyreżyserowany przez Rona Howarda, a za scenariusz odpowiadał Akiva Goldsman. Premiera filmu miała miejsce w 2001 roku. Obraz zdobył cztery Oscary, w tym za najlepszy film, reżyserię, scenariusz oraz główną rolę męską.

Jeśli chcesz zobaczyć „Piękny umysł” w całości, możesz skorzystać z oferty dostępnej na platformie streamingowej lub wypożyczyć film w wersji DVD. To fascynująca opowieść o życiu jednego z najwybitniejszych matematyków XX wieku, którego odkrycia miały ogromny wpływ na dzisiejszy świat.

Przypisy

Do napisnia artykułu użyto informacji ze stron:

Polecane

zastepstwo
Zastępstwo
nocne-lowy
Nocne łowy
nocne-lowy
Nocne łowy
kosmiczne-swieta
Kosmiczne święta

Wymagana rejestracja

Zarejestruj się i zyskaj dostęp do niezawodnej wyszukiwarki filmów takich jak ten!

Premium 14,99zł / jednorazowo