Konto Premium

Most na rzece Kwai cały film

Konto Premium

Most na rzece Kwai – jedna z najbardziej kultowych produkcji w historii kina

„Most na rzece Kwai” to brytyjsko-amerykański film wojenny z 1957 roku w reżyserii Davida Leana. Film zdobył 7 Oscarów, w tym dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera i najlepszego aktora pierwszoplanowego. Produkcja była nominowana do 8 kolejnych statuetek, w tym dla najlepszego aktora drugoplanowego, najlepszego scenariusza oraz najlepszego zdjęćia.

Fabuła

Akcja filmu toczy się podczas II wojny światowej w Birmie. Japończycy prowadzą ekspansję w Azji Południowo-Wschodniej i chcą wybudować linię kolejową z Bangkoku do Rangunu. Do realizacji tego projektu wykorzystują alianckich jeńców wojennych, w tym brytyjskich żołnierzy. Jednym z obozów pracy jest obóz w tamie na rzece Kwai.

Pułkownik Nicholson, dowódca brytyjskich jeńców, zaczyna traktować budowę mostu jako zadanie, które jest dla niego sprawą honoru narodowego, co staje się jednym z motywów przewodnich filmu. Jednakże, z czasem, Nicholson staje się jednocześnie bohaterem i ofiarą swojego własnego egoizmu i ambicji.

W międzyczasie w okolicy działa partyzantka, którą wkrótce dołącza amerykański oddział komandosów. Ich celem jest zniszczenie mostu, którym Japończycy przewożą zaopatrzenie na front. W tym celu komandosi planują podłożyć ładunek wybuchowy pod samym mostem.

Odbiór filmu

„Most na rzece Kwai” uchodzi za jedną z najbardziej kultowych produkcji w historii kina. Film był niezwykle ambitnym przedsięwzięciem i jednym z najdroższych projektów w tamtych czasach. Jednocześnie był to jeden z najbardziej dochodowych filmów w historii kina.

Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków filmowych, którzy chwalili przede wszystkim realizm przedstawionych wydarzeń oraz grę aktorską. Na ekranie zobaczyć można m.in. Aleca Guinnessa, Williama Holdena i Jacka Hawkinsa. Guinness otrzymał Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za swoją rolę w filmie.

„Most na rzece Kwai” cały film

Jeśli chcesz obejrzeć „Most na rzece Kwai” w całości, możesz skorzystać z platform streamingowych, takich jak np. Netflix czy HBO GO, lub zakupić film na płycie DVD lub Blu-ray.

Przypisy

Do napisnia artykułu użyto informacji ze stron:

Polecane

zastepstwo
Zastępstwo
nocne-lowy
Nocne łowy
nocne-lowy
Nocne łowy
kosmiczne-swieta
Kosmiczne święta

Wymagana rejestracja

Zarejestruj się i zyskaj dostęp do niezawodnej wyszukiwarki filmów takich jak ten!

Premium 14,99zł / jednorazowo