Fabuła filmu “Holy Spider”
Film “Holy Spider” to oparty na faktach thriller, który ukazuje przemoc i opresyjny system patriarchalny we współczesnym Iranie. Reżyserem tego mrocznego obrazu jest Ali Abbasi, twórca nominowanej do Oscara “Granicy”. Film doskonale tłumaczy, jak narodził się gniew protestujących Iranek i Irańczyków.
Akcja filmu rozgrywa się w Iranie, jednak nawiązuje świadomie do amerykańskich klasyków gatunku, takich jak “Taksówkarz” Martina Scorsese i “Zodiak” Davida Finchera. “Holy Spider” jest posępnym i gęstym jak parna noc thrillerem, który miał swoją premierę w konkursie festiwalu w Cannes. Za swoją rolę, Zar Amir Ebrahimi otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki.
Film opowiada historię dziennikarki, która ryzykując życiem próbuje odkryć prawdę o seryjnym zabójcy pracownic seksualnych w świętym irańskim mieście Meszhed. W rzeczywistości doszło tam do szesnastu morderstw kobiet. Religijni przywódcy, policja i media podziwiają fanatyka, który “czyści” ulice z grzechu i zepsucia. Główna bohaterka ma przeciwko sobie nie tylko mordercę, ale także drapieżników w mundurach i na wysokich stanowiskach, dla których życie kobiet nie ma żadnej wartości.
Świat przedstawiony w “Holy Spider” jest jak zastawiona na nie lepka pajęczyna, gdzie bohaterka musi stawić czoła nie tylko przemocy, ale także systemowi, który ją wspiera. Film ten jest mistrzowskim true crime, który rzuca wyzwanie patriarchalnej zmowie i ukazuje walkę kobiety o prawdę i sprawiedliwość.
Obsada aktorska w filmie „Holy Spider”
Aktorzy:
- Mehdi Bajestani jako Saeed
- Zar Amir-Ebrahimi jako Rahimi
- Arash Ashtiani jako Sharifi
- Forouzan Jamshidnejad jako Fatima
- Sina Parvaneh jako Rostami
- Nima Akbarpour jako Sędzia
- Mesbah Taleb jako Ali
- Firouz Ageli jako Haji
- Sara Fazilat jako Zinab
Gdzie obejrzeć cały film Holy Spider online
1. Nowe Horyzonty VOD: Jest to serwis VOD, który oferuje szeroki wybór filmów niezależnych, artystycznych i dokumentalnych. Można tam znaleźć zarówno polskie, jak i zagraniczne produkcje. Serwis ten jest szczególnie znany ze swojego zaangażowania w promowanie kina niezależnego i alternatywnego. Oferuje również dostęp do festiwali filmowych, retrospektyw i wywiadów z twórcami.
2. Kino pod Baranami: Jest to kino znajdujące się w Krakowie, które od niedawna oferuje również możliwość oglądania filmów online poprzez swój serwis VOD. Kino pod Baranami słynie z organizacji różnorodnych wydarzeń filmowych, takich jak pokazy specjalne, spotkania z twórcami czy festiwale tematyczne. Serwis VOD tego kina umożliwia dostęp do ich repertuaru filmowego bez konieczności wychodzenia z domu.
3. Moje Ekino: Jest to popularny polski serwis VOD, który oferuje szeroki wybór filmów i seriali zarówno polskich, jak i zagranicznych. Moje Ekino jest znane z dużej bazy filmowej oraz możliwości oglądania treści w wysokiej jakości. Serwis ten oferuje również opcję pobierania filmów na urządzenia mobilne, co umożliwia oglądanie ich offline. Moje Ekino jest płatnym serwisem, ale oferuje również darmowy dostęp do wybranych treści.
Ciekawe informacje o „Holy Spider”
- Kilka dni po tym, jak Zar Amir-Ebrahimi zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes za swoją rolę w tym filmie, irańscy urzędnicy oskarżyli urodzoną w Iranie aktorkę i duńsko-irańskiego reżysera Ali Abbasi o “bluźnierstwo”. Niektórzy posunęli się nawet dalej, domagając się ich egzekucji. Organizacja Kina i Audiowizualnych Spraw Iranu, działająca pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Przewodnictwa Islamskiego, wydała oświadczenie, w którym nazwała film “bezczelną obscenicznością”, dodając, że jest “produktem skrzywionego umysłu irańsko-duńskiego mężczyzny” i potępiając Festiwal w Cannes za przyznanie filmowi nagrody dla najlepszej aktorki, nazywając to “obraźliwym i politycznie motywowanym działaniem”. Ebrahimi powiedziała również CNN, że otrzymała około 200 groźb po ceremonii wręczenia nagród w Cannes. Reżyser “Świętego Pająka” i inni zaangażowani w tworzenie tego filmu również otrzymali podobne groźby.
- Oparty na prawdziwej historii irańskiego seryjnego mordercy Saeeda Hanaeia, znanego jako “Morderca Pająków”, który zamordował 16 prostytutek w Iranie w latach 2000-2001. Hanaei był robotnikiem i weteranem wojny iracko-irańskiej, który rzekomo rozpoczął swoją serię zbrodni, gdy ktoś pomylił jego żonę z prostytutką.
- Reżyser Ali Abbasi powiedział HuffPost, że zmienił nazwisko Saeeda Hanaeia w filmie i sfabularyzował niektóre fakty dotyczące prawdziwej dziennikarki, która śledziła sprawę, aby odwrócić uwagę od rzeczywistych osób i skupić się na ogólnym temacie [mizoginii]. Najbardziej godnym uwagi jest to, że Abbasi i jego zespół przedstawiają Rahimi jako osobę przechodzącą pod przykrywką prostytutki, aby złapać mordercę na gorącym uczynku. Prawdziwa dziennikarka tego nie zrobiła. Abbasi powiedział również, że jedną ważną decyzją narracyjną było nie nakręcenie kolejnego filmu o seryjnym mordercy, ale nakręcenie filmu o społeczeństwie seryjnych morderców.
- Projekt zaczęto rozwijać w 2016 roku. Twórcy początkowo próbowali nakręcić film w Iranie, ale ten pomysł został porzucony w 2019 roku. W planach było nakręcenie w Jordanii na początku 2020 roku, ale ze względu na pandemię COVID-19 musiano to kilkakrotnie przesunąć. Pod koniec 2020 roku zdecydowano przenieść produkcję do Turcji, gdzie ograniczenia związane z COVID były luźniejsze, ale zostali zatrzymani przez tureckie władze. Reżyser Ali Abbasi powiedział, że stało się to z powodu ingerencji irańskiego rządu. Produkcja wróciła do Jordanii, gdzie zdjęcia rozpoczęły się w maju 2021 roku i trwały 35 dni.
- Podczas gdy prawdziwa dziennikarka uczestniczyła w procesach Saeeda Hanaeia, tak jak Rahimi w filmie, wydarzenia, które mają miejsce, gdy postać przechodzi pod przykrywką, są faktycznie tymi, które spotkały ofiarę, która uciekła od Hanaeia i pomogła doprowadzić go do sprawiedliwości. “To, myślę, największa decyzja o sfabularyzowaniu, aby zachować pewną odległość od faktów dotyczących rzeczywistej sprawy. Ponieważ ten film [dotyczy] mizoginii, uważam, że ważne jest, aby te punkty były połączone”, powiedział reżyser Ali Abbasi HuffPost.
Podsumowanie
Film “Holy Spider” otrzymał dobre oceny zarówno na Filmwebie (7,3), IMDb (7,3) jak i na TMDb (7,5). Jest to thriller, który może przypaść do gustu wielbicielom tego gatunku.
Dzięki swojemu napiętemu klimatowi i nieprzewidywalnym zwrotom akcji, film ten może zainteresować widzów poszukujących emocjonujących doznań i trzymających w napięciu historii.
Jednakże, ze względu na swoją naturę thrilleru, “Holy Spider” może nie być odpowiedni dla osób o słabszych nerwach lub tych, którzy preferują lżejsze i bardziej przewidywalne filmy.
Podsumowując, jeśli jesteś fanem thrillerów i lubisz filmy, które potrafią zaskoczyć i wciągnąć cię w swoją historię, to “Holy Spider” może być dla ciebie. Jednak jeśli nie przepadasz za napięciem i nieprzewidywalnością, ten film może nie spełnić twoich oczekiwań.