Premiera filmu “Całe to piękno i krew” – dokumentalny obraz Lauri Poitras
17 lipiec 2023
W dniu dzisiejszym, 17 lipca 2023 roku, przypominamy sobie o premierze niezwykłego filmu dokumentalnego “Całe to piękno i krew”, który swoją premierę miał już 3 września 2022 roku. Reżyserką tego wyjątkowego obrazu jest Laura Poitras, która w pełni oddaje swoje artystyczne wizje i przekonania.
Film, zatytułowany oryginalnie “All the Beauty and the Bloodshed”, jest prawdziwym dziełem sztuki. Jego gatunek to oczywiście dokumentalny, co oznacza, że przedstawia on autentyczne wydarzenia i historie. Produkcja filmu odbyła się w Stanach Zjednoczonych, co dodaje mu jeszcze większej autentyczności i wiarygodności.
“Całe to piękno i krew” trwa aż 121 minut, co daje widzom wystarczająco dużo czasu na wnikliwe zanurzenie się w tematykę filmu. Laura Poitras, jako jedyna reżyserka tego obrazu, z pewnością miała wiele do powiedzenia i pokazania widzom. Jej talent i pasja są widoczne w każdej klatce tego filmu.
Premiera “Całego to piękna i krwi” była wydarzeniem, które przyciągnęło uwagę zarówno krytyków, jak i widzów. Film ten porusza ważne tematy społeczne i polityczne, ukazując piękno i brutalność świata w równych proporcjach. Jest to obraz, który z pewnością zostawił trwałe wrażenie na wszystkich, którzy mieli okazję go zobaczyć.
Dlatego też, jeśli jeszcze nie mieliście okazji obejrzeć tego niezwykłego filmu, zachęcamy do nadrobienia zaległości. “Całe to piękno i krew” to prawdziwe arcydzieło, które warto zobaczyć i doświadczyć na własnej skórze.
Całe to piękno i krew
Film “Całe to piękno i krew” opowiada historię aktywistki i artystki Nan Goldin, która jest nierozerwalnie związana ze swoją twórczością. Reżyserka Laura Poitras przedstawia życie Goldin z własnej perspektywy, ukazując również organizowane przez nią kreatywne protesty.
Goldin, opuściwszy dom w młodym wieku, stała się znaną fotografką dzięki serii zdjęć zatytułowanej “Ballada o seksualnej zależności”. Ta seria porywających, kolorowych i intymnych fotografii przedstawiała gejowską subkulturę, samą artystkę, jej rodzinę i przyjaciół.
Obecnie Goldin poświęca całą swoją energię na działalność w założonej przez siebie grupie aktywistycznej PAIN (Prescription Addiction Intervention Now), która walczy o prawa osób uzależnionych od środków przeciwbólowych oraz przeciwko producentom tych leków – rodzinie Sacklerów. Firma Purdue Pharma, należąca do Sacklerów, zarobiła miliardy dolarów na sprzedaży środka OxyContin, przyczyniając się do kryzysu opioidowego w USA. Goldin sama uzależniła się od tego leku po operacji kolana. Do tamtego momentu znała Sacklerów tylko jako hojnych sponsorów wiodących muzeów, w których wystawiano jej prace. Teraz przewodzi grupie walczącej o pociągnięcie do odpowiedzialności winnych za kryzys, który spowodował śmierć pół miliona Amerykanów. Ich protesty są wspierane przez najlepszych prawników w Stanach, którzy prowadzą pozwy pro bono.
Tytuł filmu odnosi się do opinii psychiatrów na temat siostry Goldin, Barbary, która popełniła samobójstwo w zakładzie psychiatrycznym. W raporcie na jej temat powtarzało się jedno zdanie: “ona widzi przyszłość, całe piękno i rozlew krwi”.
Ciekawe informacje o „Całe to piękno i krew”
- Tytuł filmu odnosi się do starszej siostry Nan Goldin, Barbarze Holly Goldin. “Cała piękność i rozlew krwi” to bezpośredni cytat z oceny psychiatrycznej Barbary podczas jej pobytu w instytucji. Zmarła samobójczo w 1965 roku w wieku 18 lat. Książka Nan Goldin z 1986 roku “Ballada o zależności seksualnej” oraz ten film są jej poświęcone.
Podsumowanie
Film “Całe to piękno i krew” otrzymał dobre oceny zarówno na Filmwebie (7,5), IMDb (7,5) jak i na TMDb (7,4). Jest to film dokumentalny, który może przypaść do gustu różnym widzom.
Dla osób zainteresowanych tematyką kultury, sztuki i historii ten film może być fascynującym doświadczeniem. Przedstawia on pewne aspekty życia, które mogą być inspirujące i pobudzające do refleksji. Osoby ceniące głębsze przesłanie i poszukiwanie sensu w sztuce mogą znaleźć w nim wiele wartościowych treści.
Jednakże, dla widzów oczekujących dynamicznej akcji i wciągającej fabuły, ten film może okazać się zbyt statyczny i wolny. Brak konkretnych informacji na temat fabuły sprawia, że nie jest to typowy film rozrywkowy. Dla osób preferujących bardziej lekkie i łatwo przyswajalne treści, “Całe to piękno i krew” może być zbyt trudnym do zrozumienia.
Podsumowując, ten film dokumentalny może przyciągnąć uwagę osób zainteresowanych kulturą i sztuką, poszukujących głębszych treści. Jednakże, dla widzów oczekujących czegoś bardziej dynamicznego i rozrywkowego, może nie spełnić ich oczekiwań.