Konto Premium

Amadeusz cały film

Konto Premium

Amadeusz – opis filmu i historia

Amadeusz to film biograficzny z 1984 roku, który opowiada historię jednego z najsłynniejszych kompozytorów muzyki klasycznej, Wolfganga Amadeusza Mozarta. Film porusza także temat rywalizacji Mozarta z nadwornym kompozytorem cesarza Austrii, Antonio Salierim. W roli Mozarta wystąpił Tom Hulce, natomiast Salieriego zagrał F. Murray Abraham. Film, reżyserowany przez Miloša Formana, zdobył aż 8 Oscarów, w tym za najlepszy film, reżyserię, scenariusz adaptowany i aktora pierwszoplanowego.

Fabuła filmu

Akcja filmu toczy się w XVIII wieku, na dworze cesarskim w Wiedniu. Antonio Salieri (F. Murray Abraham) jest uznawany za jednego z najlepszych kompozytorów swojego czasu i jednocześnie nadwornego muzyka cesarza Austrii. Jego pozycja staje jednak pod znakiem, gdy na dworze pojawia się młody i utalentowany Wolfgang Amadeusz Mozart (Tom Hulce). Cesarz Józef II (Jeffrey Jones) zamawia u Mozarta nową operę, co powoduje, że Salieri zaczyna czuć zazdrość i zaciera plany zniszczenia rywala.

W filmie pojawiają się także postacie historyczne, takie jak Konstancja Weber, żona Mozarta, a także Joseph Haydn, inny słynny kompozytor.

Odbiór filmu

Amadeusz jest uważany za jedno z największych dzieł w historii kina i muzyki. Film otrzymał wiele nagród, w tym 8 Oscarów, 4 Złote Globy, 6 nagród BAFTA oraz wiele innych. W 2002 roku film znalazł się na liście 100 najlepszych filmów wszech czasów magazynu „Time”.

Amadeusz – cały film

Amadeusz to film, który zasługuje na to, by zobaczyć go w całości. Dzięki swej wyjątkowej fabule, reżyserii i aktorstwu, film ten z pewnością zadowoli zarówno miłośników muzyki klasycznej, jak i kina. Aby zobaczyć Amadeusza w całości, warto skorzystać z dostępnych platform VOD, takich jak Netflix, Amazon Prime Video czy HBO Go.

Przypisy

Do napisnia artykułu użyto informacji ze stron:

Polecane

zastepstwo
Zastępstwo
nocne-lowy
Nocne łowy
nocne-lowy
Nocne łowy
kosmiczne-swieta
Kosmiczne święta

Wymagana rejestracja

Zarejestruj się i zyskaj dostęp do niezawodnej wyszukiwarki filmów takich jak ten!

Premium 14,99zł / jednorazowo